بهداشت ، ایمنی و محیط زیست آمل ( AMOL HSE )

رتبه اول جشنواره وبلاگ نویسی سلامت - 1388

← صفحه بعد صفحه قبل →
کیف های مدرسه
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸۸ 

 

 کیف های مدرسه

   یکی از معمول ترین راه های بردن کتاب و دفتر به مدرسه کیف است و می توان این وسیله را یکی از همراهان همیشگی کودکان در طول سال تحصیلی دانست . اما آیا می دانید که استفاده ی نادرست از این وسیله میتواند صدمات جبران ناپذیری به ستون فقرات کودکانتان تحمیل کند؟ درد گردن ، کمر درد ، انحناهای غیر طبیعی ستون فقرات ، افزایش غیر طبیعی انحناهای ستون فقرات و حتی در مواردی آسیب به رشته های عصبی از جمله ی این آسیب ها و مشکلات به شمار می روند. برای پیشگیری از این آسیب ها باید ما و کودکانمان اطلاعات کافی در مورد نحوه ی استفاده صحیح از کیف های مدرسه داشته باشیم.
حمل کیف های کوله ای اگر توسط یک شانه انجام شود باعث وارد کردن فشار زیاد به طور نا متناسب و غیر همسان به این سمت شده ، و موجب انحنای غیر طبیعی در ستون فقرات می‌شود. این مسئله گر چه در بالغین نیز حائز اهمیت است اما در کودکان به‌خاطر اینکه هنوز این مهره ها در حال رشد هستند ، بیشتر خودنمائی می‌کند. و زمینه ساز اسکولیوز ( انحنای غیر طبیعی ستون فقرات به طرفین ) خواهد بود.همچنین کشیدگی حاصل از حمل کیف ، باعث آسیب های گذرا یا حتی ماندگار در ریشه های عصبی شانه و دست ها ، همچنین ریشه های عصبی گردن خواهد شد.

   سنگینی بیش از حد کیف، در اثر حمل کتاب‌های درسی و وسایل مدرسه مسئله ای نسبتا معمول است و بطور شایع دیده می‌شود ، حمل نامناسب و غیر اصولی کیف اثرات بسیار منفی و بعضا ماندگاری بر مفاصل و ریشه های عصبی دارد.در شرایط یکسان و درمقایسه باکیف‌های دستی ،می‌توان کوله پشتی ها را سالم تر در نظر گرفت ! چرا که در صورت استفاده صحیح نیرو را به دو طرف منتقل می‌کنند ، و به این دلیل اثرات منفی کمتری برای سلامتی بدن خواهند داشت ، البته باید سعی شود در انتخاب کوله پشتی دقت کافی مبذول گردد. مسئله ی مهم در انتخاب کوله پشتی ، مشخصات آن است و نباید صرفا بر اساس مد و زیبائی تصمیم گیری کنیم . این چیزی است که متاسفانه معمولا در نظر گرفته نمی شود . هر چه انتشار نیروهای وارده توسط کوله پشتی به نواحی مختلف بدن بیشتر باشد ، بهتر خواهد بود ، یعنی باید نیروی وارده در محل‌های مختلف پخش شود تا اثرات نامطلوب و منفی آن کاهش یابد.برای این منظور کوله پشتی خوب باید دو بند شانه ای پهن و نرم داشته باشد ، که بتوان آنها را به راحتی روی شانه ها قرار داد . بند کمری نیز از جمله ضروریات یک کوله پشتی خوب بشمار میرود ، چرا که از انتقال تمام نیروی وزن به شانه ها جلوگیری میکند و خصوصا از ایجاد سوانح احتمالی در فرد مثلا در زمستان جلوگیری می‌کند. باید سعی شود کمترین میزان کتاب و لوازم التحریر با کیف یا کوله پشتی حمل شود ، و برای این هدف باید مسؤلین مربوطه یا والدین کودک ابتکاراتی را به کار بندند ، مثلا کتاب را در مدرسه یا منزل مورد استفاده قرار دهند و برای محل دیگر از جزوه یا سایر روش‌های مفید ، بهره ببرند.مطلقا نباید کودکان را به حمل وسایلی که بندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند وادارکنیم ، برای مثال انتقال تمام دفاتر یا کتاب‌ها بطور روزمره منع شود وصرفا وسایل ضروری را جابجا نمایند. باید به کودک خود آموزش دهیم که کوله پشتی را تا حد امکان به پشت خود بچسباند و از معلق نگه داشتن آن خودداری نماید . همچنین باید از نگه داشتن کیف و کوله پشتی در دست یا بر روی شانه ها در سر صف جلوگیری نمائیم .

   در مورد اینکه چه میزان وزنی را برای کودکان سنگین بدانیم اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد ولی اغلب محققین قبول دارند که وزن بالاتر از 10 - 15% وزن کودک ، برای او سنگین در نظر گرفته می شود.اما حتی این هم نمی‌تواند میزان دقیقی باشد چون بسیاری از کودکان تحمل این وزن را هم ندارند.

اگر دیدید که کودک برای حمل کوله اش باید خود را به جلو خم کند ، بدون توجه به وزن آن ، این کوله را برایش سنگین بدانید ، همچنین ایجاد درد ، گزگز اندام ها خصوصا دستها و شانه ها یا هر گونه مشکلات دیگر نیز به معنی ضرورت کاهش وزن کیف و کوله پشتی می باشد