بهداشت ، ایمنی و محیط زیست آمل ( AMOL HSE )

رتبه اول جشنواره وبلاگ نویسی سلامت - 1388

← صفحه بعد صفحه قبل →
کفپوش های ضد خستگی
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٧ 

 

 

کف پوش های ضد خستگی 

Anti-fatigue Mats

   

 

 

کف پوش های ضد خستگی چه هستند ؟

این کف پوش ها جهت کاهش خستگی ناشی از ایستادن به مدت طولانی بر روی سطوح سخت ( مانند کف سیمانی ) طراحی شده است . کف پو شهای کاهنده خستگی می توانند از مواد متنوعی همچون لاستیک ، فرش ، وینیل و چوب ساخته شوند .


چرا از کف پوشهای ضد خستگی استفاده بکنیم  ؟

کف پوشهای ضد خستگی اغلب برای کاهش خستگی پای کارگرانی که در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی می ایستند استفاده می شود . هرچند تهیه یک کف پوش شاید نتواند بطور کامل مشکل را حل کند . احساس ناراحتی ، خستگی و ایجاد جراحت پس از ایستادن در ساعت های طولانی اثرات ترکیبی چندین فاکتور است ، برای مثال طراحی کار ، پوشش های حفاظتی پای کارگران ، و مواد بکار رفته در کف اطاق . بر طبق اطلاعات علمی موجود ، ایستادن برای مدت زمان طولانی بطور ویژه موجب استرس و خستگی می شود . صرف نظر از کیفیت کفشها و کیفیت پوشش های پا ، خود ایستادن نیز می تواند موجب خستگی پس از یک روز کاری کامل شود .

 

 

زمانیکه یک فرد درتمام طول روز کاری می ایستد ، اولین مواردی که باید در نظر گرفته شود چیست ؟

زمانیکه استفاده از کف پوش های ضد خستگی را مدنظر قرار می دهید ، در همان زمان فاکتورهای دیگری همانند مجوز تغیراتی در کار کردن ، موقعیت های ایستاده ، پوشش های حفاظتی پا و جنس کف محل کار نیز باید مورد توجه قرار گیرد .

تغیر در روش کار و موقعیت های ایستاده : کار باید سازماندهی شود بطوریکه کارگر در خصوص موقعیت کارکردن دارای تعدادی آیتم های انتخابی بوده و مجالی برای تغیرمکرر وضعیت خود داشته باشد . محیط کاری که دارای وضعیت انتخابی نشستن ( صندلی ، چارپایه های نشسته /ایستاده  ) تعدادی از انواع زیر پائی باشد تنوعی از موقعیت های بدنی و تقویت ایجاد تغیرات مکرر در میان آنها می شود .

 

 

پوشش های حفاظتی پا : پوشش های حفاظتی پا فاکتورهائی هستند که اگر بطور مناسب انتخاب شده باشند ، ممکن است اثرات مضر ایستادن طولانی را بیشتر کاهش دهند . هیچ شکی نیست که انتخاب صحیح پوششهای حفاظتی وجه التزام مهمی برای کسانی است که بر روی پاهایشان کار می کنند . کفشها باید قوس مناسبی را تامین نموده ، پاشنه ها را حمایت کند و دارای لایه های نرمی باشد تا آسایش و راحتی را برای کسی که آن را پوشیده مهیا نماید .

پوشش کف : نوع پوشش کفی که برای محیط کار استفاده می شود به همان اندازه تاثیر مهمی در ایجاد آسایش ، خصوصا بر روی پاهای حساس دارد . کف های محکم و خشن مانند مانند بتن حداقل سطح راحتی را در هنگام کار ایجاد می کند . راه رفتن روی یک کف سفت و محکم همانند ضربه  چکشی به پاشنه پا در هر گام است . چوب ، چوب پنبه ، فرش یا لاستیک ( هر چیزی که ایجاد حالت الاستیک نماید ) به پاهای کارگر آرامش می دهد . علاوه بر این کف پوشهای نرمتر باعث کاهش خستگی شده و با کاهش احتمال لغزش و افتادن بر روی محیط های لغزنده ایمنی بیشتری را مهیا می کند .

 

کف پوشهای ضد خستگی در چه مواقعی باید استفاده شوند ؟

در جاهائی که بهبود دادن کف اطاق عملی نیست دو گزینه برای کاهش ناراحتی پا وجود دارد . یکی پوششهای حفاظتی پا با کف جداکننده ضخیم و کفی کفش جاذب شوک است .

دیگر گزینه کف پوشش های ضد خستگی هستند . کف پوشهای ضد خستگی شوکهای وارده به پا را جذب می نمایند و این اثر بالش مانند موجب کاهش خستگی پا می شود . بهرحال استفاده از کف پوشها نیازمند احتیاط است بخاطر اینکه اینگونه کف پوشها در صورت نصب نامناسب می توانند موجب ایجاد حوادث ناشی از لغزیدن و افتادن شوند .

دیگر انواع پوشش های کف ، بنام  کف پوشش های لغزه گیر می باشند که برای افزایش راحتی و ایمنی پاها مفید هستند . هرچند ممکن است کارگران متوجه شوند که پاهایشان سوخته و یا احساس ایجاد جراحت نمایند ، بخاطر اینکه جزئیات ضد لغزشی لغزه گیرها موجب مش شود بطور ناگهانی کفشهایشان روی کف گیر کند ، که این مسئله موجب می شود پاهایشان در داخل کفش به سمت جلو لیز بخورد . اصطکاک درون کفشها تولید گرما می کند که بنوبه خود باعث ایجاد جراحت می شود . کفی کفش نرم ضد لغزش این ناراحتی را نمی تواند کاهش دهد .

بطور خلاصه ، استفاده از کف پوشهای ضد خستگی و یا قرار دادن فرش بر روی کف محل کار به تنهائی نمی توانند موجب رفع جراحات پا شوند ، اما وقتی با طراحی مناسب محیط کار و پوشش های حفاظتی با کیفیت پا ترکیب شوند باید اوضاع کاری را بهبود بخشند .


کلمات کلیدی: ارگونومی ، ایمنی