آلودگی هوا ناشی از ترافیک سبب بروز آلزایمر می‌شود

آلودگی هوا ناشی از ترافیک سبب بروز آلزایمر می‌شود

 

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند سبب بروز زوال عقل و بیماری آلزایمر شود.

محققان در این بررسی جدید دریافته‌اند که آلودگی هوا به میزان زیادی خطر بروز مشکلات حافظه‌ای را بویژه در افراد مسن و سالخورده افزایش می‌دهد.

محققان آلمانی دریافته‌اند: زنانی که در نزدیکی خیابانهای شلوغ و پرتردد حداقل مدت 20 سال زندگی کرده‌اند خیلی بیشتر علائم ناتوانی ذهنی خفیف را از خود بروز می‌دهند.

به گفته پژوهشگران؛ مشکلات حافظه‌ای زودهنگام در این زنان بیشتر مشاهده می‌شود که این مشکلات می‌تواند منجر به زوال عقل و اختلال مشاعر شود.

در طول این پژوهش گروه تحقیقاتی از متخصصان دانشگاه هنریچ - هین در راسل دورف آلمان میزان آلودگی هوا را در ارتباط با زنانی که در فواصل نزدیک خیابانهای شلوغ شهری سکونت داشته‌اند بررسی و اندازه گیری کردند. در این خیابانها به طور متوسط روزانه بیش از 10 هزار وسیله نقلیه و خودرو تردد داشت.

محققان دریافتند: زنان زیر سن 74 سال که در نزدیکی این خیابانها زندگی می‌کردند در انجام تست‌ها و آزمونهای ذهنی بازده بسیار نامطلوب تری داشتند.

نتایج این تحقیق تاکید کرد که تماس بیش از حد با آلاینده‌های ترافیکی سبب افزایش ناتوانی‌هایی ذهنی می‌شود که در نتیجه با افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌گیرند.

محققان بر این باور هستند که ذرات آلاینده در هوا از طریق ریه‌ها جذب بدن شده و با جریان خون به مغز می‌رسد و در آنجا سبب بروز التهاب‌های بیماری زا می‌شود.

لینک خبر :  

/ 1 نظر / 36 بازدید
علیرضا جلالی

سلام مهندس خسته نباشید خوشحال میشیم اگه وبلاگ ما رو هم لینک نمایید موفق باشید