آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند

  آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند

یک متخصص ریه با بیان اینکه آلودگی موجود در هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، گفت: با توجه به اینکه افراد بزرگسال به مدت بیشتری در معرض هوای آلوده قرار دارند، طبعا سیستم ایمنی بدن آنها نیز نسبت به افراد جوان ضعیف‌تر بوده و احتمال بیمار شدن آنها نیز بیشتر است.

دکتر صمد قدرتی در گفت‌وگو با  ایسنا، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا را منجر به بروز برخی بیماری‌ها دانست و افزود: آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی، بیماری‌های شغلی، انواع حساسیت‌های ریوی و التهاب ریوی ناشی از ازدیاد حساسیت و در نهایت سرطان ریه شایع‌ترین بیماری‌های ریوی ایجاد شده ناشی از آلودگی هوا هستند.

وی آزبست، کادمیوم، فرم‌آلدهید، نیکل و کلر را از آلاینده‌های سمی شایع برشمرد و تصریح کرد: هر کدام از مواد و گازهای سمی موجود در هوا وابسته به مدت زمان تماس فرد با آنها تا یک سطح معینی بدون خطر است ولی چنانچه از سطح استاندارد بالاتر رود و یا حتی بدون بالا رفتن سطح استاندارد، مدت زمان تماس فرد با آنها بیشتر شود، فرد دچار علائم ناشی از مسمویت عوامل فوق می گردد.

قدرتی افزود: با افزایش میزان نفوذ مواد محرک در هوا به ریه‌ها، عمق تنفس و تعداد تنفس فرد و میزان ذرات وارد شده به ریه فرد، طبعا آسیب ایجاد شده نیز بیشتر خواهد شد.

این متخصص ریه، کارخانجات، وسایل نقلیه موتوری و وسایل تولید حرارت منازل را از آلاینده‌های شایع هوا نام برد و خاطرنشان کرد: منو اکسید نیتروژن، ازن، دی‌اکسید سولفور و سرب ناشی از این آلاینده‌ها علاوه بر اینکه خودشان مضر هستند، در برخی موارد در اثر ترکیب با آب و یا با سایر مواد مضر فلزات، ترکیبات زیان‌آور دیگری را هم تولید می‌کنند.

 

منبع : سلامت نیوز

/ 2 نظر / 6 بازدید
سیروس علی پور

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار خوبی دارید.مطالب آموزنده و مفید هستند.آرزو می کنم در هدفتان موفق شوید. بنده محیط بان و طرفدار محیط زیست و حیات وحش هستم. انجمنی تحت عنوان دوستداران محیط زیست و حیات وحش تشکیل دادم ، از شما دعوت می کنم عضو این انجمن شوید.امیدوارم در آینده همکاری خوبی داشته باشیم.

آيا مي توانيد مواردي نام ببريد كه خدا برخلاف انتظارات ما انسان ها عمل كرده؟ بازنويسي سخنراني استاد در گفتگو با جمعي از اقليتهاي مذهبي در سال 1376" قسمت چهارم و پایانی" دروب لاگ آمین می ماند بخوانید: http://aminmimanad.mihanblog.com