لوازم حفاظت فردی 1

 

 • انواع دستکشهای حفاظتی

امروزه انواع بسیار زیادی از دستکشها ئی که در برابر گستره ای متنوع از خطرات محافظت ایجاد حفاظت می کنند در دسترس است . طبیعت خطر و روش کار در انتخاب دستکش موثر است . تنوع بالقوه آسیب های شغلی دستها در انتخاب صحیح دستکشها چالش ایجاد می نماید . این نکته ضروری به نظر نمی رسد که کارکنان از دستکشهائی که که برای خطرات و وظایف بخصوص در محیط کار طراحی شده اند برای کارهای دیگر استفاده نمایند چون دستکشهای طراحی شده برای یک وظیفه خاص ممکن است در برابر وظایف متفاوت دیگر ایجاد حفاظت نکند ، حتی اگر بظاهر وسیله حفاظتی مناسبی را مهیا نماید .

در زیر مثالهائی در خصوص بعضی از فاکتورهائی که ممکن است در انتخاب دستکش های حفاظتی برای محیط کار موثر باشد ، ذکر شده است :

 • نوع ماده شیمیائی که با دست حمل می شود
 • طبیعت تماس ( غوطه وری کامل ، ترشح و .... )
 • مدت تماس
 • حفاظت مورد لزوم ( تنها دست ، ساعد ، بازو )
 • نیازهای چنگشی ( خشک ، تر ، روغنی )
 • حفاظت در برابر گرما
 • اندازه و آسایش
 • سائیدگی - نیازهای مقاو.متی

 دستکشها که از مواد بسیار متنوعی ساخته می شوند برای انواع مختلفی از خطرات موجود در محیط کار طراحی می گردند . بطور کلی دستکشها در یک گروه چهار گانه قرار می گیرند :

 • دستکش هائی که از چرم ، برزنت یا توری فلزی ساخته می شوند
 • دستکش های پارچه ای و پارچه ای آستردار
 • دستکش های مقاوم در برابر مایعات و مواد شیمیائی
 • دستکش های لاستیکی روکش دار

 

•·        دستکش های چرمی ، برزنتی و توری فلزی

دستکشهای محکمی که از توری فلزی ، چرم یا برزنت ساخته می شود در برابر بریدگی و سوختگی حفاظت ایجاد می کنند . دستکش های چرمی و برزنتی همچنین موجب حفاظت در برابر گرمای زیاد می شوند .

دستکشهای چرمی  در برابر جرقه ، گرمای متوسط ، ترکش ها ، پلیسه ها و اشیاء زبر ایجاد حفاظت می کنند .

دستکشهای آلومینیومی واکنش و پوششی حفاظتی را در برابر گرما ایجاد می کنند و برای ایجاد حفاظت در برابر سرما و گرما نیاز به اضافه نمودن لایه هایی از مواد مصنوعی به آن است .

دستکشهای با الیاف مقاوم که در برابر گرما و سرما حفاظت می کنند ، پوشش خوب و مقاومی را در برابر سائیدگی و بریدگی ایجاد می کنند .

دستکش های ترکیبی از مواد متنوعی که ازدر برابر گرما و سرما حفاظت می نمایند ساخته شده ، در برابر سائیدگی و بریدگی مقاوم بوده و ممکن است در مقابل بعضی از اسیدهای رقیق نیز مقاومت ایجاد نمایند . این مواد در برابر محلولها و بازها پایداری ندارند .

 

•·        دستکشهای پارچه ای و پارچه ای آستردار

این نوع دستکشها از کتان و دیگر پاچه ها ساخته شده اند و درجات مقاومتی مختلفی  از حفاظت را مهیا می کنند .

دستکش های پارچه ای در برابر گرد و خاک ، تراشه ها ، خراشیدگی و سائیدگی محافظت می نمایند . آنها همچنین حفاظت کافی را برای استفاده از مواد زبر ، تیز و سخت فراهم نمی کنند .لازم به ذکر است استفاده از یک آستر پلاستیکی می تواند توان حفاظتی این دستکش ها را افزایش دهد .

دستکش های پارچه ای آستردار بطور معمول از فلانل کتانی با آستری بر یک روی آن ساخته شده اند . با پوشاندن سطح داخلی با پلاستیک کیفیت مقاومتی دستکشهای پارچه ای افزایش میابد . این دستکشها برای وظایفی همچون مرتب نمودن ، از حمل دستی آجر و سیم گرفته تا حمل دستی ظروف آزمایشگاهی استفاده می شود . زمانی که دستکش ها را برای حفاظت در برابر خطرات تماس با مواد شیمیائی انتخاب می کنید ، همواره با تولید کننده یا اطلاعات محصول تولیدی چک کنید تا اثر حفاظتی آن را برای مواد شیمیائی و موقعیتهای محیط کار اثبات نمائید .

 

•·        دستکش های مقاوم در برابر مایعات و مواد شیمیائی

دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیائی با انواع مختلفی از لاستیک ها ساخته می شوند ، همچون لاستیکهای طبیعی ، بوتیل ، نئوپرن ، نیتریل و فلوروکربن ( ویتون ) ، یا انواع مختلفی از پلاستیکها مانند پلی وینیل کلراید ؛ پلی وینیل الکل و یا پلی اتیلن .این مواد می توانند بطور ترکیبی یا لایه ای برای بازدهی بهتر ساخته شوند . براساس یک قانون کلی ، ضخیم تر کردن مواد متشکله دستکش مقاومت بالاتری را در برابر مواد شیمیائی ایجاد می نماید اما دستکش های ضخیم تر ممکن است به چنگش و مهارت آسیب برساند که این موضوع خود اثر منفی بر روی ایمنی باقی می گذارد .

مثالهائی از دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیائی عبارتند از :

دستکش های بوتیل که از لاستیک مصنوعی ساخته شده و در برابر گستره متنوعی از مواد شیمیائی مانند پراکسید ، سوخت موشک ، اسیدهای با خورندگی بالا ( اسید نیتریک ، اسید سولفوریک ، اسید هیدروفلوریک و بخارات قرمز اسید نیتریک ) ، نوکلئوتید های قوی ، الکل ها ، آلدئید ها ، کتونها ، استرها و ترکیبات نیترو ایجاد حفاظت می کنند . دستکش های بوتیل همچنین در برابر اکسیداسیون ، خوردگی و سائیدگی ناشی از ازون مقاوم هستند و در دمای پائین انعطافشان حفظ می شود . لاستیک های بوتیل بخوبی با هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک و همچنین ترکیبات هالوژن دار سازگار نیستند .

دستکش های لاستیک طبیعی ( لاتکس ) که پوشش راحتی را ایجاد می نمایند بعنوان یک دستکش چندمنظوره محبوب در آمده است . خصیصه برجسته آنها ، قدرت انعطاف ، کشسانی و مقاومت در برابر حرارت است .بعلاوه مقاومت سایشی آنها موجب شده که در هنگام عمل سائیدن و صیقل دادن ، این دستکشها دست کارگران را در برابر محلولهای آبی اسیدها ، آلکیل ها ، نمکها و کتونها محافظت نماید . دستکشهای لاتکس موجب عکس العمل های آلرژیک در تعدادی از اشخاص شده بودند و به همین علت برای همه کارکنان مناسب نیستند . دستکش های با خاصیت آلرژیک کم ، دستکش های بدون پودر و آستر دار ممکن است برای کسانی که با دستکشها ی لاتکس حساسیت دارند مناسب باشد .

 دستکش های نئوپرن از لاستیک مصنوعی و با انعطاف خوب ، مهارت انگشتان ، دانسیته بالا و مقاومت در برابر پارگی عرضه شده است . این دستکش ها ما را در برابر مایعات هیدرولیک ، بنزین ، الکل ها ، اسیدهای ارگانیک و بازها محافظت می نماید . آنها عموماً خواص مفاومتی پوششی و شیمیائی ممتازی نسبت به دستکش های ساخته شده با لاستیک طبیعی دارند .

دستکش های نیتریل از کوپلیمر ساخته شده اند و محافظت در برابر ترکیبات کلردار همچون تری کلرو اتیلن و پر کلرو اتیلن را مهیا می کنند . هرچند برای مشاغلی که در آن به انعطاف و حساسیت نیاز است نامزد شده و در هنگام استفاده زیاد ، حتی بعد از تماس طولانی مدت با مواد در هنگام کار با روغن ها ، گریس ها ، اسید ها ، مواد سوزاننده و الکل ها  استقامت می نماید ، اما بطور کلی برای استفاده با عوامل اکسید کننده قوی ، ترکیبات آروماتیک ، کتونها و استات ها پیشنهاد نمی شود .

 

جدول زیر از دپارتمان انرژی آمریکا ( دستورالعمل مرجع تکنیکال ایمنی و بهداشت حرفه ای ) دستکش های متنوعی که حفاظت لازم را در برابر مواد شیمیائی خاص ایجاد می نماید ، ارزیابی نموده است و به شما در انتخاب بسیاری از دستکش های مناسب برای حفاظت کارکنانتان کمک می نماید . مواردی از دستکشها که ضعیف تشخیص داده شده برای ماده شیمیائی ذکر شده توصیه نمی شود . در مورد مواد شیمیائی که با ستاره مشخص شده اند برای مواجهه های محدود قابل استفاده می باشد .

 جدول چارت انتخاب مقاومت شیمیائی برای دستکشهای حفاظتی

                              جنس دستکش

نام ماده شیمیائی

نئوپرن

 

لاتکس/لاستیک

بوتیل

نیتریل

استالدئید*

خیلی خوب

 

خوب

خیلی خوب

خوب

اسید استیک

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

استن*

خوب

 

خیلی خوب

خیلی خوب

ضعیف

هیدروکسید آمونیوم

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

آمی استات*

نسبتاً خوب

 

ضعیف

نسبتاً خوب

 

ضعیف

آنیلین

خوب

 

نسبتاً خوب

 

نسبتاً خوب

ضعیف

بنزوآلدئید*

خیلی خوب

 

نسبتاً خوب

خوب

خوب

بنزن*

ضعیف

 

ضعیف

 

ضعیف

 

نسبتاًخوب

بوتیل استات

خوب

 

نسبتاً خوب

نسبتاً خوب

ضعیف

بوتیل الکل

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

خیلی خوب

 

دی سولفید کربن

نسبتاً خوب

 

نسبتاً خوب

نسبتاً خوب

نسبتاً خوب

تتراکلرید کربن*

نسبتاً خوب

 

ضعیف

ضعیف

خوب

روغن کرچک

نسبتاً خوب

 

ضعیف

نسبتاً خوب

خیلی خوب

کلرو بنزن*

نسبتاً خوب

 

ضعیف

 

نسبتاً خوب

ضعیف

کلروفرم*

خوب

 

ضعیف

ضعیف

نسبتاً خوب

کلرونفتالن

نسبتاً خوب

 

ضعیف

نسبتاً خوب

نسبتاً خوب

اسید کرومیک 50 درصد

نسبتاً خوب

 

ضعیف

نسبتاً خوب

نسبتاً خوب

اسید سیتریک 10 درصد

خیلی خوب

 

خیلی خوب

خیلی خوب

خیلی خوب

سیکلوهگزانول

خوب

 

نسبتاً خوب

خوب

خیلی خوب

دی بوتیل فتالات*

خوب

 

ضعیف

خوب

خوب

گازوئیل

خوب

 

ضعیف

ضعیف

 

خیلی خوب

دی ایزو بوتیل کتون

ضعیف

نسبتاً خوب

خوب

ضعیف

 

دی متیل فرمامید

نسبتاً خوب

 

نسبتاً خوب

خوب

خوب

دی اکتیل فتالات

خوب

 

ضعیف

نسبتاً خوب

خیلی خوب

 

 

دی اکسان

خیلی خوب

 

خوب

خوب

خوب

اپوکسی رزین خشک

خیلی خوب

 

خیلی خوب

خیلی خوب

خیلی خوب

اتیل استات*

خوب

 

نسبتاً خوب

خوب

/ 2 نظر / 150 بازدید
کارشناس بهداشت حرفه ای

سلام آقای مهندس ممنون بابت مطالب مفیدی که در سایتتون قرار میدین در محیط کاری من که خیلی به دردم خورد.

مهندس

مطلبتون عالی اما میشه بگید چرا اجازه کپی ندادید