لوازم حفاظت فردی 4

مثالهائی از موقعیت هائی که در آن کارگر باید از پوشش های حفاظتی ساق و پا استفاده نماید عبارتند از :

·         زمانیکه اشیاء سنگین همچون بشکه ها و ابزار ممکن است بر روی پاهای کارگر غلت خورده یا بیافتد .

·         کارکردن با ابزار تیز همچون میخ ها و میله ها که ممکن است موجب سوراخ شدن کف یا رویه کفش های معمولی شود .

·         تماس با فلزات گداخته ای که ممکن است ترشحات آن بر روی پاها و ساق پا پاشیده شود .

·         کار کردن بر روی سطوح لغزنده ، مرطوب و داغ .

·         کارکردن در هنگام وجود خطرات الکتریکی .

پوشش های حفاظتی پا باید مطابق با شرایط ANSI حداقل فشار و ضربه را براساس استاندارد ANSI Z41-1991 حفاظتی هم تراز با آن را فراهم نماید . همه پوششهای پا که مورد تائید ANSI  است حفاظت مناسب را برای پنجه های پا و در برابر فشار و ضربه  ایجاد می نماید .اما نوع و میزان حفاظت همواره به همان اندازه نیست .

حفاظ های مختلف پا به روشهای متفاوتی موجب حفاظت از آن می شوند . برچسب تولیدات را چک کنید یا با سازنده آن مشورت نمائید تا مطمئن شوید که پوشش حفاظتی پا برای کاربر ایمنی لازم را در برابر خطرات موجود ایجاد می کند .

منتخبی از حفاظ های ساق و پا شامل موارد زیر است :

·         مچ بندها بخش پائینی ساق و پا را در برابر خطرات گرمائی همچون فلزات گداخته یا جرقه های جوشکاری محافظت می نمایند . چفت های ایمنی به مچ بند ها اجازه می دهند تا بسرعت باز شوند .

·         حفاظ های کف پا سطح پاشنه پا را در برابر فشار و ضربه محافظت می نماید . این حفاظ ها معمولا از آلومینیوم ، فولاد ، الیاف یا پلاستیک ساخته می شوند و ممکن است تا سطح بیرونی کفش ها نیز ادامه یابند .

·         حفاظ های پنجه پا بر روی پنجه های پا در کفش های معمولی برای حفاظت آنها در برابر خطرات فشار یا ضربه ، نصب می شوند . آنها معمولا از آلومینیوم ، فولاد یا پلاستیک ساخته می شوند .

·         حفاظ های ترکیبی پا و ساق پا از پائین ساق ها و پاها محافظت می نمایند و در صورتیکه نیاز به حفاظت بیشتری باشد با حفاظ پنجه ترکیب می شوند .

·         کفش های ایمنی که دارای مقاومت ضربه ای برای پنجه ها و مقاومت گرمائی برای کف پا هستند و از پاها در برابر سطوح کاری داغ متداول در صنایع عایق کاری سقف ، آسفالت کاری و فلزات مذاب ، حفاظت می کند . کف های فلزی بعضی از کفش های ایمنی پاها را در برابر جراحات ناشی از سوراخ شدگی حفاظت می نماید . کفش های حفاظتی ممکن است طوری طراحی شوند که در برابر الکتریسیته رسانا باشند تا از ایجاد الکتریسیته ساکن در محیط هائی که دارای پتانسیل اتمسفری قابل احتراق هستند ، جلوگیری نمایند ، یا اینکه نارسانا باشند تا کارگر را در برابر خطرات الکتریکی محیط کار محافظت کنند .

کفش هائی با هدف خاص

کفش های رسانای الکتریسیته که در برابر ایجاد الکتریسیته ساکن محافظت می نمایند . کارکنانی که در موقعیت های خطرناک و قابل انفجار همچون وسایل صنعتی منفجره یا بالابرنده های غلات کار می کنند باید  از کفش های رسانا استفاده نمایند تا ریسک ایجاد الکتریسیته ساکن را بر روی بدن که خود می تواند موجب تولید جرقه و در نهایت باعث انفجار یا آتش سوزی شود ، کاهش دهند . در استفاده از کفش های حفاظتی رسانا نباید از پودر پا استفاده شود زیرا باعث ایزوله شدن پا و کاهش توان رسانائی کفش ها می شود . جوراب های ابریشمی ، پشمی و نایلونی ایجاد الکتریسیته ساکن می نمایند و به همین علت نباید به همراه پوشش های حفاظتی پا استفاده شوند . کفش های رسانا را باید هنگامی از پا در بیاوریم که نیاز کاری ما بطور کامل فراهم شده است . توجه : کارکنان در تماس با خطرات الکتریکی هرگز نباید از کفش های رسانا استفاده نمایند .

کفش های ایمنی پنجه پا و خطرات الکتریکی نارسانا بوده و پای استفاده کنندگان از آن را بطور کامل در برابر انتقال جریان الکتریکی  به بدن محافظت خواهد نمود . این کفشها می توانند در برابر جریانهای باز تا بالای 600 ولت در محیط های خشک ، محافظت نمایند و باید با ترکیبی از دیگر تجهیزات ایزوله کننده استفاده شوند تا ریسک این موضوع که یک کارگری مسیری برای خطرات انرزی الکتریکی شود . حفاظ های ایزوله کننده خطرات الکتریکی ، کفش های ایمنی پنجه پا در صورتیکه کفش ها مرطوب شده ، سر تاسر کف پا را بپوشاند ، قطعات فلزی در کف یا پاشنه پا جاسازی شده باشد یا کارگران تماس لمسی با وسایل روی زمین پیدا کنند ممکن است بخطر بیافتند .توجه : پوشش های حفاظتی نارسانای پا نباید در موقعیت های قابل انفجار و خطرناک استفاده شوند .

کفش های ریخته گری

همچنین بمنظور ایزوله نمودن پاها در برابر فلز گداخته و خیلی داغ ، کفشهای ریخته گری از نفوذ فلز مذاب به داخل درز کفش ، زبانه ها و دیگر بخش های کفش جلوگیری می کند . این کفش های چرمی یا چرم مصنوعی دارای کف چرمی یا لاستیکی و پاشنه لاستیکی می باشند . همه کفش های ریخته گری باید دارای پنجه های ایمنی باشند .

نگهداری از پوشش های حفاظتی پا

همانند همه لوازم حفاظت فردی ، پوششهای ایمنی پا ها نیز باید پیش از هر استفاده بازدید شوند . کفش ها و مچ بند ها باید در زمان های مورد قبول از لحاظ پوشش و پارگی چک شوند . این موضوع شامل جستجوی شکاف ها یا سوراخ ها ، جداسازی مواد ، شکسته و پاره شدن سگگ ها و بند کفش است . کف کفش ها باید از لحاظ وجود قطعات فلز و دیگر قطعات جایگزین شونده که قادرند موجب خطرات الکتریکی و بر هم زدن تعادل گردند ، بررسی شوند . کارکنان باید پیشنهادات سازنده محصول، در خصوص نظافت و نگهداری پوشش های حفاظتی پا را رعایت نمایند .

/ 2 نظر / 75 بازدید
سید محمود گلزار

جناب آقای علایی نژاد سلام بابت مطالبی که در خصوص کفشهای آنتی استاتیک فرمودید تشکر میکنم چطور میتونم در خصوص این کفشها بیشتر بدونم ؟ در خصوص الکتریسیته ساکن هم بیشتر تمایل دارم بدونم مثلا هوا میتونه الکتریسیته ساکن ایجاد کنه؟ یه مثلا نایلون ها چطور؟ تشکر بابت مطالب تون برای من که مفید بود موفق و موید باشید خدانگهدار

محمد

با سلام وبلاگتون عاليه و مطالبشم به روز و بدردبخوره. خسته نباشيد و اميدوارم روز به روز موفق تر بشيد.