کفپوش های ضد خستگی

چرا از کف پوشهای ضد خستگی استفاده بکنیم  ؟

کف پوشهای ضد خستگی اغلب برای کاهش خستگی پای کارگرانی که در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی می ایستند استفاده می شود . هرچند تهیه یک کف پوش شاید نتواند بطور کامل مشکل را حل کند . احساس ناراحتی ، خستگی و ایجاد جراحت پس از ایستادن در ساعت های طولانی اثرات ترکیبی چندین فاکتور است ، برای مثال طراحی کار ، پوشش های حفاظتی پای کارگران ، و مواد بکار رفته در کف اطاق . بر طبق اطلاعات علمی موجود ، ایستادن برای مدت زمان طولانی بطور ویژه موجب استرس و خستگی می شود . صرف نظر از کیفیت کفشها و کیفیت پوشش های پا ، خود ایستادن نیز می تواند موجب خستگی پس از یک روز کاری کامل شود .

 

 

زمانیکه یک فرد درتمام طول روز کاری می ایستد ، اولین مواردی که باید در نظر گرفته شود چیست ؟

زمانیکه استفاده از کف پوش های ضد خستگی را مدنظر قرار می دهید ، در همان زمان فاکتورهای دیگری همانند مجوز تغیراتی در کار کردن ، موقعیت های ایستاده ، پوشش های حفاظتی پا و جنس کف محل کار نیز باید مورد توجه قرار گیرد .

تغیر در روش کار و موقعیت های ایستاده : کار باید سازماندهی شود بطوریکه کارگر در خصوص موقعیت کارکردن دارای تعدادی آیتم های انتخابی بوده و مجالی برای تغیرمکرر وضعیت خود داشته باشد . محیط کاری که دارای وضعیت انتخابی نشستن ( صندلی ، چارپایه های نشسته /ایستاده  ) تعدادی از انواع زیر پائی باشد تنوعی از موقعیت های بدنی و تقویت ایجاد تغیرات مکرر در میان آنها می شود .

 

 

پوشش های حفاظتی پا : پوشش های حفاظتی پا فاکتورهائی هستند که اگر بطور مناسب انتخاب شده باشند ، ممکن است اثرات مضر ایستادن طولانی را بیشتر کاهش دهند . هیچ شکی نیست که انتخاب صحیح پوششهای حفاظتی وجه التزام مهمی برای کسانی است که بر روی پاهایشان کار می کنند . کفشها باید قوس مناسبی را تامین نموده ، پاشنه ها را حمایت کند و دارای لایه های نرمی باشد تا آسایش و راحتی را برای کسی که آن را پوشیده مهیا نماید .

پوشش کف : نوع پوشش کفی که برای محیط کار استفاده می شود به همان اندازه تاثیر مهمی در ایجاد آسایش ، خصوصا بر روی پاهای حساس دارد . کف های محکم و خشن مانند مانند بتن حداقل سطح راحتی را در هنگام کار ایجاد می کند . راه رفتن روی یک کف سفت و محکم همانند ضربه  چکشی به پاشنه پا در هر گام است . چوب ، چوب پنبه ، فرش یا لاستیک ( هر چیزی که ایجاد حالت الاستیک نماید ) به پاهای کارگر آرامش می دهد . علاوه بر این کف پوشهای نرمتر باعث کاهش خستگی شده و با کاهش احتمال لغزش و افتادن بر روی محیط های لغزنده ایمنی بیشتری را مهیا می کند .

 

کف پوشهای ضد خستگی در چه مواقعی باید استفاده شوند ؟

در جاهائی که بهبود دادن کف اطاق عملی نیست دو گزینه برای کاهش ناراحتی پا وجود دارد . یکی پوششهای حفاظتی پا با کف جداکننده ضخیم و کفی کفش جاذب شوک است .

دیگر گزینه کف پوشش های ضد خستگی هستند . کف پوشهای ضد خستگی شوکهای وارده به پا را جذب می نمایند و این اثر بالش مانند موجب کاهش خستگی پا می شود . بهرحال استفاده از کف پوشها نیازمند احتیاط است بخاطر اینکه اینگونه کف پوشها در صورت نصب نامناسب می توانند موجب ایجاد حوادث ناشی از لغزیدن و افتادن شوند .

دیگر انواع پوشش های کف ، بنام  کف پوشش های لغزه گیر می باشند که برای افزایش راحتی و ایمنی پاها مفید هستند . هرچند ممکن است کارگران متوجه شوند که پاهایشان سوخته و یا احساس ایجاد جراحت نمایند ، بخاطر اینکه جزئیات ضد لغزشی لغزه گیرها موجب مش شود بطور ناگهانی کفشهایشان روی کف گیر کند ، که این مسئله موجب می شود پاهایشان در داخل کفش به سمت جلو لیز بخورد . اصطکاک درون کفشها تولید گرما می کند که بنوبه خود باعث ایجاد جراحت می شود . کفی کفش نرم ضد لغزش این ناراحتی را نمی تواند کاهش دهد .

بطور خلاصه ، استفاده از کف پوشهای ضد خستگی و یا قرار دادن فرش بر روی کف محل کار به تنهائی نمی توانند موجب رفع جراحات پا شوند ، اما وقتی با طراحی مناسب محیط کار و پوشش های حفاظتی با کیفیت پا ترکیب شوند باید اوضاع کاری را بهبود بخشند .

/ 4 نظر / 154 بازدید
فاطمه غفوری

سلام.امیدوارم که حالتون خوب باشه.من کارشناس بهداشت حرفه ای فارغ التحصیل دانشگاه جندی شاپور اهواز هستم.در حال حاضر توی صنایع فولاد خوزستان شاغلم.خیلی از سایتتون استفاده های مفیدی بردم.متشکرم.

سلام من مسئول ایمنی و از همکاران شما هستم می خواستم بدونم شما می دونید این نوع موکت های ضد خستگی را از کجا می شه خریداری کرد ؟ یا شرکت تولید کننده ای را در این زمینه می تونید به من معرفی کنید لطفا به ایمیل من جوابتون رو بفرستید با تشکر

عاطفه عبدی

سلام من کارشناس و مشاور بهداشت حرفه ای هستم میخواستم بدونم از این کف پوش ها کجا میشه خریداری کرد.ممنون.لطفا اگر امکان دارد پاسخ را در اسرع وقت به ایمیل بنده ارسال نمایید

mohammadi

salam khaste nabashid. mamnoon az matalebetoon man ghasde kharid zir paii daram vase kaheshe khastegi kargarane istade.nemidoonam az koja va che jensi monasebe mitoonid komakam konid? mamnoon