عوارض ارگونومیک کار با گوشی های هوشمند

عوارض ارگونومیک کار با گوشی های هوشمند

 

ما در مورد فشار به کمر و گردن به علت خم شدن بیش از حد بدن نسبت به صفحه نمایش کامپیوتر به صورت روزانه چیزهای زیادی شنیدیم، اما در حال حاضر بدست گرفتن و کار با گوشیهای هوشمند به عنوان عامل استرس زا ستون فقرات شما در کانون توجه قرار گرفته داست.

بر اساس یک مطالعه جدید در مرکز بین المللی فناوری جراحی ، خم کردن نامناسب گردن روی تلفن همراه برای خواندن متن، توئیتر، و یا چک فیس بوک می تواند موجب اعمال نیروئی بالغ بر 60  پوند بر روی سر یک فرد بزرگسال شده و منجر به مشکلات بالقوه ستون فقرات شود.

دکتر Kenneth K. Hansraj نویسنده مقاله و جراح ستون فقرات نیویورک با طراحی مدلی از مهره های گردن به اندازه گیری مقدار نیروی گرانشی وارد بر سر انسان در این فعالیت معمول( استفاده از تلفن همراه) پرداخت . وی با اندازه گیری نیروی وارده بر گردن در زوایای مختلف نشان داده است که هرچه سر بیشتر به جلو خم می شود، به طرز چشمگیری افزایش وزن وارد بر گردن و ستون فقرات را در بر دارد.

وزن سر بزرگسالان در موقعیت های خنثی چیزی در حدود 10 تا 12 پوند است ، در حالیکه طبق مطالعات دکتر هانسراج  خم کردن سر به جلو موجب اعمال نیرویی بالغ بر 27 پوند در 15 درجه ، 40  پوند در 30  درجه ، 49  پوند در 45  درجه و 60 پوند در 60  درجه می شود.


به نظر وی ، پوسچر مناسب زمانیست که گوش ها در امتداد و همتراز شانه ها قرار گیرد. از دست رفتن انحنای طبیعی ستون فقرات منجر به تنش بیشتر و بیشتر در طول زمان شده و در نهایت موجب سایش زودرس، پارگی، دژنراسیون، و احتمالا جراحی می گردد.

ایده این مطالعه زمانی در ذهن دکتر هانسراج افتاد که بیماران جوانی با شکایت درد گردن و کمر به مطب وی مراجعه می نمودند. یکی از مراجعین وی مردی بود که روزانه بیش از 4 ساعت با آی پد به بازی های ویدئویی می پرداخت.

اکثر مردم دو تا چهار ساعت در روز وقت خود را صرف کار با گوشی های تلفن همراه و سایر ابزارهای فن آوری می کنند، که در نتیجه حداقل 700  تا 1400  ساعت استرس اضافی بر گردن و ستون فقرات در هر سال وارد می کنند. با وجود این، هدف از این پژوهش کاهش استفاده از فن آوری جدید نیست ، بلکه آگاهی دادن به افرادیست که با این ابزار سروکار دارند. در صورت امکان، استفاده از این ابزار در سطح چشم موجب کاهش استرس در گردن و ستون فقرات افراد خواهد شد

منبع: yahoo health

/ 3 نظر / 290 بازدید
عبدالباسط بادیدست

جرامطالب رونمیشه برداشت یاکپی کرد

البرز حائری

با سلام و تبریک پیشاپیش عید نوروز و سال جدید جناب مهندس به اطلاع می رساند شرکت سمپاشی گارانتی با آدرس سایت www.sampashi.com در خصوص کنترل آفات خانگی و صنعتی فعالیت می نماید. گروه ما متشکل از کارشناسان ارشد و لیسانس و حتی دانشجویان رشته حشره شناسی پزشکی و بهداشت می باشد. و در خصوص فعالیت های خود از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای پروانه فعالیت می باشد. متاسفانه سایت ها و افراد سود جو بدون داشتن هیچ گونه تخصصی در این زمینه اطلاعات سایت ما را که کلیه آنها با مطالعات و تلاش های شخصی فراهم شده بود را کپی پیست و با نام خود در گوگل انتشار داده اند. لذا خواهشمند است لینک سایت ما را که سابقه ای 5 ساله در اینترنت دارد و به اطلاع رسانی در خصوص انواع حشرات و آفات بهداشتی و نحوه کنترل آنها می پردازد را در سایت وزین خود لینک فرمایید. لینک سایت: http://www.sampashi.com/ عنوان لینک: سمپاشی با تشکر و سپاس فراوان البرز حائری کارشناس ارشد حشره شناسی پزشکی 09194854675 44228285

عبدالباسط بادیدست

چطور میشه مطالب رو ورداشت