4 درصد درآمد تولید ناخالص ملی صرف حوادث کار می‌شود

 

وزیر کار و امور اجتماعی:


4 درصد درآمد تولید ناخالص ملی صرف حوادث کار می‌شود
وزیر کار و امور اجتماعی در اولین همایش ملی ایمنی، سلامت و محیط زیست اعلام کرد: چهار درصد درآمد تولید ناخالص ملی صرف حوادث ناشی از کار می‌شود.
 به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، "سیدمحمد جهرمی" امروز در همایش ملی ایمنی سلامت و محیط زیست افزود: 88 درصد حوادث ناشی از کار منشأ انسانی دارد و 12 درصد به دلیل عدم رعایت عوامل محیطی کار است.

 

وزیر کار و امور اجتماعی با اشاره به اینکه سالانه حدود 29 هزار نفر در جاده‌های کشور از بین می‌روند گفت: حوادث ناشی از کار در سال گذشته 5 تا 5/5 درصد افزایش یافت این در حالی است که در همان سال یک میلیون نفر بیمه شده اصلی به سازمان تأمین اجتماعی اضافه شد. بنابراین حوادث کار به نسبت بیمه شده‌های جدید ناچیز است.

جهرمی بیان داشت: طبق آمارهای بین المللی حدود 5 درصد از کارگران به دلیل بیماری ناشی از کار غیبت می‌کنند لذا برای افزایش بهره‌وری و توسعه کار باید ایمنی محیط زیست و تجهیزات کار افزایش یابد.

وزیر کار و امور اجتماعی خواستار تشکیل 30هزار کمیته ایمنی محیط کار در کشور شد و گفت: تاکنون 4 مرکز در استانها به همین منظور تشکیل شده است.

وی همچنین بر لازمه برون سپاری شرکت‌های مشاوره و استانداردسازی بهداشت و ایمنی کار تأکید کرد و افزود: متأسفانه از نظر داشتن هیأت علمی در زمینه ایمنی محیط کار کمبود وجود دارد.

همچنین فاطمه واعظ جوادی رئیس سازمان محیط زیست در سخنانی ضمن تأکید بر ایمنی محیط زیست کارگاهی کشور گفت: پیشگیری از حوادث کار ناشی از آلودگی با وسایل ارزان قابل پیشگیری است که به راحتی توسط کارفرمایان قابل تأمین است.

وی همچنین بر لزوم حفظ محیط زیست توسط کارخانه‌های تولیدی دارای پساب صنعتی تأکید کرد و گفت: حفظ محیط زیست لازمه تولید پایدار در کشور به شمار می رود.

لینک خبر : سایت سازمان خبری اقتصادی ایران

/ 0 نظر / 27 بازدید