ارگونومی کاربردی برای کاربران کامپیوتر 13

·        اعمال اصلاحی متداول

1-     تابش مستقیم نباید بر روی مانیتور وجود داشته باشد , همه منابع روشنائی باید بطور مستقسم در بالا یا در دیوارهای کناری صفحع مانیتور قرار بگیرد ( همواره زاویه 90 درجه نسبت به مانیتور حفظ شود ) .

ملاحظات

·         شما ممکن است به تغییر وضعیت یک منبع روشنائی و یا پوشاندن پنجره ای که بطور مستقیم روی صفحه مانیتور تابش دارد , نیاز داشته باشید .

·         همچنین امکان دارد به تغییر موقعیت مانیتور نیاز داشته باشید تا یک منبع روشنائی غیر مستقیم ( 90 درجه ) ایجاد کنید .

·         اگر تغییر مانیتور یا منبع روشنائی نتواند کمکی نماید , ممکن است به محافظ ضد درخشندگی صفحه مانیتور نیاز پیدا کنید .

 

2-     روشنائی اطراف مانیتور شما باید به اندازه روشنائی مانیتور باشد .

ملاحظات

·         شما ممکن است به تنظیم روشنائی مانیتور نیاز داشته باشید ( دکمه تنظیم معمولاً در اطراف صفحه تصویر قرار دارد ) , روشنائی را محدود کنید ( اگر ممکن است ) .

 

3-     مشکلات بینائی همچون دوربینی غیرقابل تصحیح , استفاده از عینک های دو کانونی و سه کانونی , استفاده از فونتهائی با سایز کوچک , همه می توانند به تقویت ابتلا به دوبینی , پوسچر گردن و سر نامطلوب بمنظور نمایش واضح تصویر مانیتور, منتهی شوند . این موضوع در نهایت می تواند موجب تنش چشم و خستگی عضلانی در سرتاسر گردن و پشت شود .

ملاحظات

·         شما اگر باور دارید که به دوربینی غیرقابل تصحیح مبتلا هستید ممکن است نیاز مند مراجعه به پزشک متخصص چشم باشید .

·         اگر مشکل شما بر اثر استفاده از عینک های دو کانونی و سه کانونی در هنگام استفاده از کامپیوتر می باشد , این امکان وجود دارد به تجویز عینک تک کانونی نیاز داشته باشید . عینک های تک کانونی عینک های مخصوصی هستند که مشکلات مرتبط با عینک های دو یا سه کانونی و استفاده از کامپیوتر را کم می کنند .

·         این امکان نیز وجود دارد که شما می توانید اندازه حروف را بر روی کامپیوتر خود تغییر دهید . شما میتوانید اینکار را با کیلیک راست بر روی Desktop انجام دهید , properties را تغییر دهید , وضوح تصویر را دستکاری کنید و کلیدها را تنظیم نمائید .

 

·        نرمشهائی برای آسایش چشم

استفاده طولانی مدت از کامپیوتر می تواند موجب انطباق بصری نامطلوب گردد . همچنین تغییرات اغلب به استرس بصری , خواب آلودگی چشم و سردرد تنشی کمک کند . ارگونومی مطلوب , وقفه های موقت استراحت منظم و بدنبال آن نرمشهای درمانی بینائی می تواند قابل توجه موجب کاهش علائم شود .

نرمش با کف دست

هدف : هدف از نرمش با کف دست کمک به رفع خستگی سیستم بصری است . شما می توانید این نرمش را بر روی یک میز یا میز کار خود زمانی که بر روی صندلی نشسته اید انجام دهید . اگر شما در یک اداره کار می کنید بازوهای خود را روی میز کار و یا یک دسته پرونده قرار دهید .

گام اول : دستهایتان را با بهم مالیدن گرم کنید . پس از بستن چشمهایتان کف دستتان را بر روی چشمهای خود بگذارید بطوریکه از نفوذ نور به چشم جلوگیری شود ولی مطمئن شوید که فشاری بر روی آن وارد نمی شود .

 

 

 گام دوم : به آرامی تنفس کنید و سپس نفس عمیق بکشید . خودتان را در پندار انتخاب شده خو تصور کنید , همچون ساحلی گرمسیری , کوهستانی گمشده و .... . آن روز زیبائیست و شما هیچگونه دلواپسی در دنیا ندارید . شما گرمی خورشید را روی پوستتان همچون درختان نخلی که بر اثر نسیم می جنبند , می توانید احساس کنید . شما می توانید به تفضیل از خیالات و تصورات خود لذت ببرید .

فرکانس / مدت اجرا : یک تا پنج دقیق در هر وقفه استراحت , چندین بار در طول روز .

نرمش تمرکز مجدد

هدف : گسترش جابجائی موثر تمرکز بر روی فواصل دور و نزدیک .

برای ادامه نرمش از هر دو چشم استفاده کنید و اگر بطور منظم از عینک استفاده می نمائید , عینک خود را روی چشم قرار دهید .

وسائل لازم : تقویم دیواری , کتاب یا مجله .

گام اول : یک تقویم را به فاصله ای کافی روی دیوار آویزان کنید بطوریکه اعداد روی آن براحتی خوانا باشد .

گام دوم : دیگر وسائل خواندنی را در فاصله حدود 38 سانتی متری قرار دهید .

 

 

 

 گام سوم : بسرعت چهار رقم اول خط بالائی تقویم را از ابتدا تا انتها بخوانید . سپس اولین خط مجله را بخوانید . آنقدر این کار را تکرار کنید تا بتوانید مابین تقویم و مجله به آسانی تمرکز مجدد نمائید .

گام چهارم : اکنون مجله را به فاصله 15 سانتیمتری چشمتان بیاورید . وظیفه قبلی را دوباره تا زمانی که تمرکز مجددتان در این فاصله نیز براحتی انجام گیرد , تکرار کنید .

گام پنجم : گامهای 3 و 4 را بیشتر دنبال کنید :

الف : اعداد روی تقویم را از راست به چپ بخوانید .

ب :تعداد اعدادی را که می خوانید افزایش دهید .

ج : اعداد را بطور عمودی بخوانید .

هدف : در صورت امکان تمرکز سریع .

فرکانس / مدت اجرا : سه بار در روز هر بار به مدت یک دقیقه .

 

نرمش ریسمانی چشم

هدف : هماهنگ کردن هر دو چشم در یک زمان را در یک زمان بیاموزید , خصوصاً زمانیکه در حال تمرکز مجدد هستید .

وسائل لازم : یک قطعه 5/2 متری ریسمان با یک مهره 33 سانتی متری در یک انتهای آن .

برای ادامه نرمش  در صورتیکه گذاشتن عینک موجب دید نرمال اشیاء در فاصله 5/2 الی 7/3 متری بشود از عینک استفاده کنید .

گام اول : ریسمان را به یک جسم ساکن ( همچون دیوار ) در سطح افقی چشم محکم کنید . انتهای دیگر ریسمان را در برابر بینی خود نگه دارید . مهره رنگی روی ریسمان باید در فاصله 25 سانتیمتری چشم شما بوده و انتهای دیگر ریسمان در فاصله 5/2 متری باشد . ریسمان را محکم بکشید .

گام دوم : زمانی که به انتهای دور ریسمان تمرکز می کنید باید دو ریسمان که در دو سوی سر شما پدیدار شده و در انتها به هم نزدیک می شوند , ببینید .

گام سوم : مشاهده تنها یک ریسمان نشان می دهد که یکی از جشمان شما حذف شده یا استفاده نشده است در حالی که دو ریسمان باید دیده شود . با دستتان روی یک چشم را بپوشانید , روی انتهای ریسمان تمرکز کنید .دستتان را از یک چشم به چشم دیگر جابجا کنید و دوباره روی انتهای ریسمان تمرکز نمائید . در فواصل زمانی معین شکل ( V ) را با دو چشم خود جستحو نمائید .

 

 

 

 گام چهارم : زمانی که شکل ( V ) مشاهده شد , ابتدا به ( V ) نگاه کرده و سپس به مهره رنگی بنگرید , اکنون شما باید یک شکل ( X ) را که در مهره تقاطع کرده و از میان آن ادامه میابد را ببینید .

گام پنجم : در طول پیشرفت آموزش ممکن است طول ریسمان از 5/2 متر تا 7/3 متر افزایش یابد و چندین مهره رنگی متفاوت اضافه شود , این موجب تباین بیشتر چشمها می شود .

فرکانس / مدت اجرا : سه سیکل یک دقیقه ای در روز .

 

چرخش شست

 هدف : این نرمش به بهبود کنترل چشم کمک می کند .

گام اول : راحت بایستید .

گام دوم : با دستتان یک چشم خود را بپوشانید .

گام سوم : دست دیگرتان را بطور مستقیم جلوی بینی خود بگیرید , آرنج مستقیم , انگشتانتان را به آرانی مشت کنید و انگشت شستتان را به حالت تائید بگیرید. این نقطه به عنوان نقطه شروع نامیده میشود . ناخن شستتان را نگاه کنید .

گاه چهارم : بازویتان را به سمت بالا حرکت دهید , سپس به طرف جلو و پائین تا نقطه ای هم سطج با بینی ببرید . دوباره به نقطه آغازین حرکت کنید . انگشتان شست باید در محدوده یک چهارم دایره حرکت کرده باشد .

 

 

 

 گام پنجم : در طول یک حرکت کامل روی انگشت شستتان تمرکز کنید .

گام ششم : این کار را روی چشم دیگر خود تکرار کنید . تنها بازو و کره چشم خود را حرکت دهید .

فرکانس / مدت اجرا : 6 با تکرار در هر مسیر , یکبار در روز

 

کارت میدان دید یکنواخت مک دونالد

وسائل لازم : کارت میدان دید یکنواخت .

/ 0 نظر / 48 بازدید