دو خبر با یک موضوع و دو دیدگاه مختلف - نظر شما چیست؟

هالوتان هنوز داروی غالب بیهوشی در کشور است

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر خلاف تبلیغاتی که علیه گاز بیهوشی هالوتان می‌شود، عوارض این دارو وحشت آفرین و نگران کننده نیست و با توجه به توان مالی و درآمد سرانه کشور هنوز ماده غالب بیهوشی در کشور است.

محمد ضابطی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: متأسفانه در کشور ما گاهی ناگهان به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه یک موج تبلیغاتی علیه یک دارو به وجود می‌آید که خیلی وقت‌ها مبنای کارشناسی و واقع گرایانه ندارد، موجی که علیه داروی بیهوشی هالوتان در کشور در سال‌های اخیر ایجاد شده نیز از همین نوع است.
وی گفت: متأسفانه گروهی در سال‌های اخیر داروی بیهوشی هالوتان را یک سم مهلک معرفی کردند، در حالی که این طور نیست و حتی در کشورهای پیشرفته و متون علمی رشته بیهوشی هنوز داروی هالوتان از رده خارج نشده و کاربردهای مشخصی دارد، البته میزان مصرف گاز بیهوشی هالوتان در کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته بالاتر است اما وضع کشور ما و درآمدناخالص ملی‌مان این شرایط را به وجود آورده است، ما باید واقع گرا باشیم و نباید آرمانگرایانه و بدون توجه به واقعیت‌ها به صورت افراطی و تفریطی اقدام کنیم.
ضابطی افزود: داروهای بیهوشی به طور کلی 2 دسته هستند، یک دسته داروهای استنشاقی و دسته دوم وریدی هستند، داروهای بیهوشی وریدی به طور کلی از داروهای استنشاقی گرانتر هستند، در بین داروهای استنشاقی علاوه بر هالوتان داروهای جدیدتری مانند دسفلوران و سووفلوران هم وجود دارد اما قیمت آنها چندین برابر هالوتان است و امکان استفاده از آن برای همه مقدور نیست.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هالوتان البته بدون عوارض نیست اما عوارض آن بر خلاف آنچه در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود، وحشت آور و نگران کننده نیست و بر اساس آمارها از هر 10هزار نفری که با استفاده از این دارو در اعمال پزشکی بیهوش می‌شوند، یکی دچار عوارض این دارو می‌شود.
وی افزود: نمی‌شود گفت این عوارض دارویی را می‌توان نادیده گرفت اما واقعیت‌های جامعه ما و توان اقتصادی دولت و مردم ما شرایطی را به وجود آورده که همچنان هالوتان به عنوان داروی غالب بیهوشی کشور مورد استفاده باشد، به همین علت نباید با انتشار اطلاعات نادرست در بین مردم ترس و وحشت به وجود آورد.

 

لینک خبر :   

 

لینک خبر : 

 
 
رئیس انجمن بیهوشی ایران:

داروی بیهوشی هالوتون قدرت دفاعی بدن را کاهش می دهد

داروی بیهوشی هالوتون علاوه بر اینکه دارای عوارض کبدی است ، قدرت دفاعی بدن را نیز کاهش می دهد.

دکتر محمد مهدی قیامت در گفت و گو با خبر نگار سلامت نیوز اظهار داشت : مصرف  این داروی قدیمی بیهوشی در کشور ما زیاد است که خوشبختانه در سالهای اخیر شاهد کاهش مصرف ان بودیم اما همچنان به عنوان بیشترین داروی بیهوشی در بیمارستانهای ما استفاده می شود.

وی گفت : تقریبا 20 درصد  ‬درصد بیمارانی که با این دارو در اتاق عمل بیهوش می‌شوند، دچار عوارض کبدی می‌شوند و آن دسته از بیماران که زمینه مشکلات کبدی دارند، با یک بار تماس با این دارو، دچار عارضه کبدی خواهند شد. اگر عمل جراحی تکرار شود یا مدت زمان عمل طولانی باشد، عوارض دارو بیشتر مشخص می شود. همچنین یکی از عوارض این داروها مدت طولانی به هوش آمدن آنهاست  که مجب نگرانی و دلشوره همراهان بیمار می شود.

رئیس انجمن بیهوشی ایران افزود : هالوتان یک نوع‌داروی تبخیری بیهوشی است که به خاطر عوارض جانبی، دیگر  در شبکه‌های بهداشت و درمان جهان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما در ایران نزدیک به 30 سال است که از این دارو استفاده می شود.

وی یادآور شد خوشبختانه دستور حذف داروی بیهوشی هالوتان توسط شورای بررسی و تدوین دارویی کشور در معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادر شده است و امیدواریم تسهیلات لازم جهت استفاده های داروهای جایگزین هالوتون فراهم شود.

 

/ 0 نظر / 54 بازدید