ارگونومی کاربردی برای کاربران کامپیوتر 12

آیا تکیه گاههای مچ کاری انجام میدهند ؟

در زمینه موثر بودن استفاده از نگهدارنده های مچ برای تایپیستها و دیگر کسانی که در حال انجام کارهای تکراریبا دستانشان در یک موقعیت نشسته و در یک مدت طولانی هستند بحثهای زیادی وجود دارد .

یکی از این بحثها عبارتست از اینکه ما باید بدانیم که تکیه دادن مچ بر روی تکیه گاه مچ یا لبه میز به مدت طولانی می تواند بر روی سطح زیرین مچ مقدار زیادی فشار وارد نماید . این مسئله موجب ایجاد سندرم کارپال تونل (CTS) و پیشرفت این بیماری شود . از طرف دیگر تجربه نشان داده است که تکیه گاه مچ موجب کاهش تنش در گردن و شانه ها شده و بنابراین موجب کاهش آسیبهای اسکلتی عضلانی در اینگونه مشاغل می شود .

این دو نظریه می توانند با هم در رقابت باشند .

 

چرا چنین بحث هائی وجود دارد ؟

تماس میان مچ ها و تکیه گاه مچ بطور مکرر و بسختی ، میتواند واقعا موجب مشکلاتی شود ، بخاطر اینکه فشار بیش از حد بر روی تاندونهای ظریف واقع در بخش زیرین مچ وارد آورده و می دانیم که نتیجه این موضوع ایجاد CTS  و تندوسینوویتیس ( تورم غلاف پوشاننده تاندون ) می باشد . این مسئله ممکن است همان چیزی باشد که مردم را ترقیب می نماید تا از تکیه گاه مچ استفاده نکنند . بهرحال مشکل زمانی بسیار جدی است که اهمیت سازگار نمودن ایستگاه های کاری بطور کامل درک نشده باشد .در مورد بسیاری برای آسایش بیشتر ارتفاع میزها را بیشتر کرده بودند و بالنتیجه کارگران باید برای استراحت مچ هایشان را در مقابل لبه تیز میز ها قرار می دادند . آنها از پد های تکیه گاه مچ که سطح بیشتری از مچ را حمایت می نمود سود نمی بردند .

اکنون که سازگار نمودن ایستگاه کاری درتمامی محیط های اداری بعنوان یک استاندارد شناخته شده است مشکل جدی وجود ندارد .یک کارمند ممکن است با تنظیم مناسب صندلی و میز تنها به یک حمایت کننده مچ خیلی نرم نیاز داشته باشد . حتی یک حمایت حداقل برای ساعدها و مچ ها با استفاده از تکیه گاههای بازو و تکیه گاههای مچ میتواند تنش عضلانی زیادی را از گردن ، شانه ها و، بازوها بدون ایجاد هیچگونه فشار غیر ضروری و یا استرین بر روی دیگر بخش های بدن ، بردارد .

 

آیا باید از یک تکیه گاه مچ استفاده نمائیم ؟

برای وظایفی که ما را درهنگام کار کردن با بالا نگه داشتن شانه ها ، بیرون نگه داشتن آرنج ها ، به طرف جلو نگه داشتن بازوها و بالا نگه داشتن مچ ها ( مانند تایپ کردن ، مونتاژ وسایل میکرو الکترونیک و غیره ) درگیر می کند ، هر وسیله ای که موجب کاهش تنش های عضلانی  وخیم شود در کاهش آسیب های اسکلتی عضلانی اهمیت دارد .

توجه پرسنل در زمینه استفاده یا عدم استفاده از تکیه گاه مچ فاکتوری مهم است . کارکنانی که استفاده از آنها را در زمانی که عملا در حال انجام وظایف خود هستند انتخاب نمی کنند ،ممکن است کاربرد آن را فقط در زمان کوتاه استراحت برگزینند . یک ایستگاه کار قابل تنظیم که برای استفاده فردی مناسب است ضروری می باشد . در وهله اول اگر ایستگاه کار دارای یک طراحی فقیر باشد ، تکیه گاه مچ حلال مشکلات نخواهد بود .

/ 0 نظر / 26 بازدید